MONDAY

TUESDAY

WEDNESDAY

THURSDAY

FRIDAY

 

8:00 9:00 Registration

9:00 10:00 Welcome

 

 

9:00 10:00

Keynote KT1

 

Claude Brezinski

Estimations of the norm of the error in linear systems, with an

application to regularization

 

 

 

9:00 10:00

Keynote KW1

 

Elias Houstis

Problem Solving Environments (PSEs) in Computational Science &

Engineering Education and Training

 

9:00 10:00

Keynote KTh1

 

Michel Crouzeix

Some estimates in a non self-adjoint context

 

 

9:00 10:00

Keynote KF1

 

Yousef Saad

Efficient Linear Algebra Methods in Data Mining

 

10:00-11:00

Keynote KM1

 

Richard Varga

Three topics which I love: Gersgorin and His Circles, Brualdi

lemniscates, and Perron-Frobenius theory

 

10:00 11:00

Keynote KT2

 

Nicolas Papamichael

A class of orthonormalization methods for numerical conformal mapping

 

10:00 11:00

Keynote KW2

 

Paul Van Dooren

Graph matching with type constraints

(joint work with Catherine Fraikin)

10:00 11:00

Keynote KTh2

 

Vassilios Dougalis

Nonlinear dispersive wave propagation in two space dimensions the Boussinesq system

10:00 11:00

Keynote KF2

 

Bernard Mourrain

Solving polynomial equations with approximate coefficients

11:00-12:00

Keynote KM2

 

Volker Mehrmann

Sparse Approximate Solution of Partial Differential Equations

11:00-11:30 Break

11:00-11:20 Break

11:00-11:30 Break

11:00-11:20 Break

 

 

11:30-13:30 Session T3

 

 

 

11:20-13:20 Session W3

 

 

11:30-13:30 Session Th3

 

 

11:20-13:40 Session F3

 

12:00-12:30 Break

 

12:30-13:30 Session M3

 

13:30-15:00 Lunch break

13:30-15:00 Lunch break

13:20-14:20 Lunch break

13:30-15:00 Lunch break

13:4014:30 lunch break

 

15:00-16:00

Keynote KM4

 

Hans Stetter

Numerical Analysis meets Commutative Algebra or My strange encounters with Computer Algebra(ists)

 

 

15:00 16:00

Keynote KT4

 

Daniel Szyld

Modern Krylov subspace methods for parabolic control problems

 

 

14:20 -

Excursion to Ancient Messini

 

15:00 16:00

Keynote KTh4

 

Lothar Reichel

Multilvel methods for ill-posed problems

 

 

 

14:30 15:30 Discussion Session

 

15:30 16:00 Closure

 

16:00-17:00

Keynote KT5

 

Michael Eiermann

Krylov subspace methods for matrix functions recent advances and

open problems

 

16:00-17:00

Keynote KTh5

 

Ronald Cools

An introduction to the world of lattice rules for multivariate integration

 

 

16:00 17:00

Keynote KM5

 

Panos Pardalos

From local to global in numerical optimization

17:00 17:20 Break

17:00 17:20 Break

17:00 17:20 Break

 

17:2018:20 Session M6

 

17:2018 :20 Session T6

 

17:2018:40 Session Th6

18:20 18:30 Break

18:20 18 :30 Break

 

18:30 20:30 Session M7

 

 

18:30 20:30 Session T7

18:40 19 :00 Break

 

19:00 20:00 Session Th7

 

 

 

21:00

Dinner & Happenings

Top of Page

Session M3
  1. Some general determinantal identities of Sylvester type, M. Redivo-Zaglia, M.R. Russo
  2. Minimal sets alternative to minimal Gersgorin sets, Ljiljana Cvetkovic
  3. A new iterative criterion for H-matrices: The reducible case, M. Alanelli and A. Hadjidimos
Top of Page

Session M6
  1. Iterative methods for comparing two matrices by means of isometric projections, T. Cason, P.-A. Absil and P. Van Dooren
  2. A matrix pencil approach achieving the computation of the Drazin inverse of a square matrix, G. Kalogeropoulos, A. Karageorgos, M. Mitrouli, A. Pantelous and D. Triantafyllou
  3. A new method on computing the Moore- Penrose inverse matrix, V.N. Katsikis and D. Pappas
Top of Page

Session M7
  1. On the numerical estimation of pseudospectra of matrix polynomials, P. Psarrakos
  2. Condition numbers of polynomial eigenvalue problems and normal matrix polynomials, N. Papathanasiou and P. Psarrakos
  3. Computing pseudospectra via a pathfollowing, Vladimir Janovsky, Drahoslava Janovska and Kunio Tanabe
  4. On singular values of parameter dependent matrices, Vladimir Janovsky, Drahoslava Janovska and Kunio Tanabe
  5. Optimal parametrization of curves and surfaces, E. Kuznetsov
  6. First applications of a formula for the error of finite sinc-interpolation, Jean-Paul Berrut
Top of Page

Session T3
  1. On the choice of knots in orthogonal collocation method, M. A. Bokhari and H. Al-Attas
  2. Fine asymptotics for Bergman orthogonal polynomials over domains with corners, N. Stylianopoulos
  3. Approximation of conformal maps, M. Lytrides and N. Stylianopoulos
  4. The finite section method and its stable subsequences, M. Lindner
  5. A collocation-like method for solving a first kind Volterra integral equation, E. Pelican
  6. A theoretical Investigation of the system of linear Fredholm integral equations and numerical experiments based on Hermite-spline interpolation, S. Shahmorad and B. Shiri
Top of Page

Session T6
  1. On monotonicity of the Lanczos approximation to the matrix exponential, V. Druskin
  2. Exponentials of skew-symmetric matrices and logarithms of orthogonal matrices, J. R. Cardoso and F. Silva Leite
  3. Ratio based time parallel integration (RaPTI) for a second order differential equation, N.R. Nassif, N.M. Karam and Y. Soukiassian
Top of Page

Session T7
  1. A discontinuous Galerkin shock-capturing scheme for the numerical solutions of compressible flow problems, I. Toulopoulos and C. Makridakis
  2. Finite difference approximations for a fractional advection diffusion problem, E. Sousa
  3. Recent results about the discrete maximum principle for higher-order finite elements, T. Vejchodsky
  4. New numerical method for first order nonlinear ODE's with retarded argument, A. Mihai Bica
  5. Convergence of fractional step mimetic finite difference discretisations for semilinear parabolic problems, A. Arraras, L. Portero and J.C. Jorge
  6. A posteriori error estimates for BDF methods for parabolic equations, G. Akrivis and P. Chatzipantelidis
Top of Page

Session W3
  1. Numerical solution of the single photon emission computed tomography (SPECT) problem, T.S. Papatheodorou
  2. Hodge decomposition to the solution of static Maxwell's equations in a polygon, F. Assous and M. Mikhaeli
  3. Numerical study of the attracting domains in a non-linear problem of Celestial Mechanics, M. Gousidou-Koutita and T.J. Kalvouridis
  4. Numerical Methods for thermomechanical coupling, P. Birken, S. Hartmann, A. Meister and K. Quint
  5. Variations of div-curl lemma in nonlinear electromagnetism, E. Janikova and M. Slodicka
  6. Error estimate for the time-discretization of a Maxwell system accompanied with the first order boundary condition, M. Slodicka and V. Zemanova
Top of Page

Session Th3
  1. On combining model reduction and Gauss-Newton algorithms for inverse PDE problems, V. Druskin and M. Zaslavsky
  2. Quartic spline collocation for fourth-order boundary value problems, C.C. Christara, Y. Zhu and J. Zhang
  3. The fourth order of accuracy decomposition scheme for nonhomogeneous multidimensional hyperbolic equation, J. Rogava and M. Tsiklauri
  4. A numerical scheme for the cubic Schrodinger equation, A.G. Bratsos
  5. A numerical scheme for the Klein-Gordon equation, A.G. Bratsos and L.A. Petrakis
  6. The comparison and convergence theorems for the discrete analogous of initial-boundary problem to one diffusion equation, M. Tutberidze
Top of Page

Session Th6
  1. Optimal convergence rate of the rational Krylov subspace reduction for problems with self-adjoint operators , L. Knizhnerman, V. Druskin and M. Zaslavsky
  2. On the optimal complex extrapolation of the complex Cayley-Transform, A. Hadjidimos and M. Tzoumas
  3. The Generalized Extrapolated SOR Method for augmented linear systems, M.A. Louka, N.M. Missirlis and F.I. Tzaferis
  4. p-Cyclic SOR for BVPs with periodic boundary conditions, Y.G. Saridakis, M. Papadomanolaki and E.P. Papadopoulou
Top of Page

Session Th7
  1. Band plus Algebra preconditioners for BTTB Toeplitz Systems, D. Noutsos and P. Vassalos
  2. Accelerating an Inexact Newton/GMRES scheme by subspace decomposition, G. Pashos, E.D. Koronaki, A.N. Spyropoulos and A.G. Boudouvis
  3. A linear system generated by the strip-based projection model for discrete tomography, Xiezhang Li
Top of Page

Session F3
  1. The Euclidean division as an iterative ERES-based process, D. Christou, N. Karcanias and M. Mitrouli
  2. On the length problem for normalized orthogonal matrices, C. Kravvaritis and M. Mitrouli
  3. Utilization of Meta-programming in Combinatorial Design Theory, I. S. Kotsireas, C. Koukouvinos and D. E. Simos
  4. On solving efficiently interval polynomial equations of degree n, I.A. Nikas and T.N. Grapsa
  5. Allocating stock market crises periods, G.S. Androulakis and E.G. Lisgara
  6. Properties of Google-like matrices and applications in PageRank processes, G. Kollias and E. Gallopoulos
  7. Using tensors and polynomials systems solvers to follow fibers in the brain, A. Ghosh, E. Tsigaridas, M. Descoteaux, P. Comon, B. Mourrain and R. Deriche
Top of Page